הצטרפות לרשימת תפוצה
 
 
 
חדשות
 
 
 
  הצגת סמינר אנטישמיות בימנו  
   
 

 הצגת סמינר "שורשי האנטישמיות וביטוייה בימינו"


ע"י פרופ' דינה פורת היועצת האקדמית של הסמינר.

הסמינר שחל ב-19-20 באפריל, מיד לאחר יום השואה והגבורה, יזמן למשתתפיו אפשרות  נדירה לדון בשורה של נושאים שיש להם שורשים היסטוריים מקדמת דנא, אך הם ממשיכים ומכאיבים עד היום, והם משולבים זה בזה ומזינים זה את זה. ההזדמנות היא נדירה משום שהמרצים  מהווים צוות שעובד כבר 20 שנה ב "מרכז קנטור לחקר יהדות אירופה בימינו באוניברסיטת תל אביב".הצוות עוסק  בחקר, מיפוי וניתוח של האנטישמיות והיחס לשואה בימינו בעולם כולו. הניתוח השנתי של המרכז הוא היחיד המוגש לממשלה ביום השואה הבינלאומי, ומקבל הד בינלאומי במסיבת עיתונאים שנתית שעורך  המרכז .
 ביום ששי, בהרצאה הראשונה, אציג אני (פרופ' דינה פורת) את הכחשת השואה בימינו, ואת שורשי ההכחשה הנטועים עמוק בנצרות ואדגים את התיזה באמצעות  קטע מסרטו של מל גיבסון, "ייסוריו של ישו",.  ד"ר אסתר ובמן, מומחית לתפיסת השואה והאנטישמיות בעולם הערבי-מוסלמי, תנתח את השיח בנושאים אלה היום, ותדגים את דבריה באמצעות קטע מסרט וקריקטורות עכשוויות. ד"ר חיים פיירברג, העורך את הסטטיסטיקות השנתיות, יראה כיצד איסוף וניתוח האירועים מרחבי תבל, קשור בטבורו להגדרות של אנטישמיות, ויבהיר מהי האחריות הכבדה המוטלת על מפרסמי נתונים.
עו"ד טליה נעמת, מומחית בחקיקה נגד גזענות בעולם, תציג את החקיקה הקיימת היום נגד אנטישמיות והכחשת שואה, הנחשבת היום לאמצעי היעיל ביותר נגד תופעות אלה, וגם היא קשורה בטבורה לשאלת  ההגדרה של "מיהו יהודי" ולמה היא זקוקה לחקיקה נפרדת.
בשבת יציג ד"ר רפי ואגו, בעל שם בינלאומי בתחומו , עולם רחב ידיים – הגוש המזרחי לשעבר – ואת השינויים החלים ביחסו לשואה ולאנטישמיות, שינויים שיש להם השלכות ישירות על היחס לישראל ולקהילות היהודיות החיות שם.  ד"ר רוני שטאובר, האחראי על תחום האנטישמיות במרכז, חקר את השאלה הסבוכה של היחס בין אנטישמיות לאנטי-ציונות, שגם היא שאלה מרכזית, העולה כמעט כל יום, בפוליטיקה של ימינו.
את הרצאת הסיכום יישא פרופ' רוברט ויסטריך, מומחה מן המעלה הראשונה לאנטישמיות מהאוניברסיטה העברית בירושלים, ויעלה את השאלה מה חדש באנטישמיות המכונה חדשה.
אין לי כל ספק כי צפוי לנו סמינר ייחודי ומרתק .

        בברכה
פרופ' דינה פורת, ראש מרכז קנטור
וההיסטוריונית הראשית של יד ושם,

 

 

 
 

BetaGroup - עיצוב אתרים

כל הזכויות שמורות NTT - מערכות ניהול תוכן